Ako žiť ekologickejšie? Na začiatok vymeňte jednorazové plasty 

SodaStream > Blog > Ako žiť ekologickejšie? Na začiatok…

Ako žiť ekologickejšie? Na začiatok vymeňte jednorazové plasty 

Žiť ekofriendly vôbec nie je také náročné, ako by sa mohlo zdať! V prvom kroku vymeňte jednorazové plastové obaly za opakovane použiteľné a začať môžete fľašami. Prečo?

Osveta okolo plastových obalov má taký široký dosah, že už aj škôlkari poznajú význam slova „separovať“. Ak ste sa rozhodli znížiť množstvo spotrebovaných jednorazových obalov, gratulujeme vám: presne toto je smer, ktorým sa treba uberať. Plasty, ktoré sa dostanú do prírody, v nej aj ostanú a to nie je celý problém ich dopadu na životné prostredie. Na výrobu fliaš sa spotrebujú milióny litrov vody a tá sa už teraz stáva nedostatkovým tovarom. 

Plastové fľaše sa vyrábajú z ropného produktu polyetyléntereftalátu (PET). Na ich výrobu a prepravu je potrebné aj obrovské množstvo fosílnych palív. Ak naplníte plastovú fľašu tekutinou do jednej štvrtiny, uvidíte, koľko suroviny bolo zhruba treba na jej výrobu. V prípade jednorazových plastov je to viac než veľa. V uplynulom roku sa k jednorazovému plastovému odpadu pridali aj rúška, rukavice a ďalšie ochranné pomôcky a zamorili už aj tak dosť znečistené moria a oceány. Stačí sa však prejsť po našich uliciach, lesoch a popri potokoch a zistíme nepríjemnú skutočnosť, že ani na Slovensku nie sme výnimkou. 

Inšpirujme sa

V Nemecku je vysoká miera recyklácie PET fliaš bežnou praxou, obchody ich vykupujú alebo mestá poskytujú finančné stimuly na zníženie odpadu z domácností. 

Austrálske mesto Bundanoon v Novom Južnom Walese v roku 2009 odhlasovalo zákaz predaja balenej vodyz dôvodu ochrany životného prostredia a zdravia miestnej komunity. V meste vyrástli pitné fontánky a automaty na filtrovanú vodu, takže obyvateľom a turistom stačí nosiť so sebou vlastnú fľašu, napríklad My Only Bottle od SodaStreamu. Tento pozitívny trend odvtedy prijalo viacero menších miest vo svete. 


Praktická My Only Bottle 

Najrýchlejšie riešenie – výmena jednorazových plastov 

Ako bude naša Zem vyzerať o pár rokov záleží od každého z nás. Netreba veľa, na začiatok stačí vymeniť jednorazové plasty za opakovane použiteľné materiály. Určite by ste vedeli vymenovať niekoľko spôsobov, ako sa to dá spraviť už teraz – tým najznámejším sú ekologické vrecúška na zeleninu a ovocie. Ďalším je napríklad výmena kupovanej sýtenej vody za domácu. Svetovo najväčší producent výrobníkov domácej perlivej vody SodaStreamgarantuje, že všetky jeho fľaše sú vyrobené zo zdravotne nezávadného plastu, určeného na opakované použitie. Preto je SodaStream ideálnym riešením na výmenu balenej sýtenej vody za jej domácu výrobu. Opakovane použiteľné fľaše z Tritanu majú dobu použiteľnosti na sýtenie tri roky a potom sa dajú stále využívať v domácnosti na nesýtenú vodu alebo napríklad na polievanie kvetov či  s trochou kreativity ako váza, kŕmidlo pre vtáky, sporiteľnička… Za tie tri roky odbremeníte ekosystém od tisícok jednorazových plastových fliaš a plechoviek a ušetríte milióny litrov vzácnej vody, ktorá by sa spotrebovala pri ich následnom spracovaní. 


SodaStream má rôzne farebné aj typové prevedenia

Čo je Tritan? 

Tento plastový materiál pripomína sklo, pričom si ale uchováva výhody plastu. Je veľmi pružný, ľahký, pritom odolný. Neabsorbuje pachy, je UV rezistentný a teda časom nemení farbu a nápoje uchová dlhšie čerstvé. V umývačke riadu zvláda teploty do 70 °C.

Pozitívna zmena v prírode aj v peňaženke
Výmena kupovanej balenej sýtenej vody za SodaStream sa pozitívne prejaví aj v nákladoch na domácnosť. Doma si liter sýtenej vody dokážete vyrobiť už za 9 centov, pričom čas a námaha spojené s nosením ťažkých fliaš z obchodu sú nevyčísliteľné. Jediný prístroj vystačí pre celú rodinu a každý z vás môže mať svoju vlastnú, opakovane použiteľnú veľkú aj malú fľašku. Začať žiť ekofriendly vôbec nie je také náročné, ako by sa mohlo zdať! 

Prečítaj si najzaujímavejšie články o SodaStream

Pridaj sa k revolúcii

Prístroje na výrobu perlivej vody

Originálne bombičky

Príchute

Príchute Pepsi

Fľaše SodaStream

Originálne príslušenstvo