Vianočný príbeh spisovateľky Aničky Abasovej: Najsmutnejší Ježiško

SodaStream > Blog > Vianočný príbeh spisovateľky Aničky Abasovej:…

Vianočný príbeh spisovateľky Aničky Abasovej: Najsmutnejší Ježiško

Vianoce sú sviatkami radosti. Pokiaľ vás o ňu niekto nepripraví, tak, ako sa to stalo spisovateľke Aničke Abasovej. Našťastie, detské slzičky nakoniec vystriedala radosť.

Sú vzácnejší než influenceri a predsa sú na pokraji záujmu. Obyvatelia domovov seniorov už mnohokrát nezaujímajú ani ich vlastnú rodinu, dokonca ani na Vianoce. Napriek tomu, že si to za svoju celoživotnú prácu zaslúžia, nie sú predmetom záujmu ani u verejnosti. „Preto sa SodaStream rozhodla projektom Vzácnejší než influenceri poukázať na situáciu seniorov v domovoch a zariadeniach pre nich určených. V spolupráci s agentúrou 10/10 Communications sme navštívili vybrané zariadenia pre seniorov, venovali sme im prístroj a fľaše SodaStream na zatraktívnenie pitného režimu. Zároveň sme sa snažili poukázať na situáciu okolo seniorov, odkázaných na pomoc druhých,“ hovorí produktový manažér SodaStream na Slovensku Attila Forgon.

Pri každej návšteve sme neplánovane natrafili aj na mimoriadne osudy a zaujímavých ľudí. Stretli sme sa napríklad so scenáristkou kultovej rozhlasovej redakcie Maratón, pani Miladou Ostrolúckou, či so spisovateľkou Annou Abasovou. Pani Anička nám v predvianočnom čase rozpovedala aj svoj naozaj dojímavý príbeh o vianočnom rozčarovaní, na konci ktorého však zaznieva nádherné posolstvo pre všetkých,“ dopĺňa Attilu Forgona PR manažérka Michaela Hanáková.

Michaela Hanáková a Anna Menkynová pri odovzdávaní prístroja SodaStream Spirit a fliaš Fuse SodaStream. Foto: Patrik Muszka

Krédo pani Aničky pre lepší život

Bývalá pôrodná asistentka a neskôr učiteľka Anna Abasová trávi svoj život v trnavskom Zariadení pre seniorov už niekoľko rokov. Aj tu zostala verná svojmu koníčku a píše milé poviedky, inšpirované skutočnými príbehmi. Vyšli jej v troch knižkách: Bútľavá vŕba, Púť a Spomienky po rokoch, publikuje aj v časopise Posol. Vianoce sa rozhodla stráviť v Domove.

Som tu na odporúčanie lekára, už nebolo pre mňa bezpečné, aby som zostávala doma sama. S deťmi sa navštevujeme, no na Vianoce som sa rozhodla zostať tu. Mám tu okruh blízkych priateľov, vynikajúcu starostlivosť, prijala som toto miesto za svoj nový domov. Myslím si, že nech sa nám deje čokoľvek, je len na nás, ako to prijmeme. Ak sa budeme stále utápať v myšlienkach „prečo“ a „čo keby“, zomelie nás to a upadneme do depresií. Vyberajme si z minulosti to pekné, žime v prítomnosti a užívajme si, čo nám prináša. Takto naladení budeme mať aj budúcnosť príjemnejšiu,“ delí sa pani Anička o svoje životné krédo.

Aničkin vianočný príbeh: Najsmutnejší Ježiško

Trnavskí seniori si pod vianočným stromčekom našli aj SodaStream. Foto: Patrik Muszka

Každý môže vidieť krajšiu stránku života. Len mu ju musí niekto ukázať

Riaditeľka Zariadenia pre seniorov v Trnave Anna Menkynová čulú seniorku dopĺňa: „Žiaľ, nie všetci sú takí optimisti, ako naša pani Abasová. Preto je jednou z našich úloh ukazovať seniorom tú krajšiu stránku života, ktorý žijú. Pre personál je to mimoriadne psychicky náročné, pretože nie každý ju chce vidieť. Preto vítame dobrovoľníkov, ktorí sa prídu s obyvateľmi domova porozprávať, poprechádzať. Aj malý záujem sa ráta.

A ako trávia Vianoce seniori, ktorí zostali na sviatky v trnavskom Zariadení pre seniorov? „Snažíme sa im prispôsobiť, aby ich to tak nebolelo.Pripravíme slávnostnú večeru, zaspievame si koledy, rozdáme darčeky. Rozprávame sa o Vianociach minulých a v príbehoch sa prenášame až do detstva, keď bolo všetko iné – a možno aj vďaka spomienkovému optimizmu čarovnejšie a krajšie,“ usmieva sa Anna Menkynová. Jej vianočné prianie pre všetkých – a nielen seniorov, je každý rok rovnaké: Aby boli hlavne zdraví a spokojní.

Prečítajte si aj:

Prečítaj si najzaujímavejšie články o SodaStream

Pridaj sa k revolúcii

Prístroje na výrobu perlivej vody

Originálne bombičky

Príchute

Príchute Pepsi

Fľaše SodaStream

Originálne príslušenstvo